Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 listopada 2020 r.
7:50

Szpitale tymczasowe w całej Polsce poszukują pracowników. W Lublinie potrzeba około 700 osób

35 1 A A
Budowa szpitala tymczasowego w hali Targów Lublin
Budowa szpitala tymczasowego w hali Targów Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)

Szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19, powstające pod auspicjami wojewodów i spółek Skarbu Państwa, szukają pracowników, przede wszystkim personelu medycznego. Większość lecznic ma być gotowa do końca listopada, ale przedłuża się budowa niektórych z nich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W każdym województwie ma działać co najmniej jeden szpital tymczasowy pod auspicjami wojewodów. Kolejne 17 obiektów budują, zgodnie z decyzją administracyjną premiera, spółki Skarbu Państwa.

Szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie na razie dysponuje 200 łóżkami. W niedzielę zostanie oddanych do użytkowania kolejne 200. Docelowo ma być 1200 łóżek. Druga placówka w stolicy powstanie w hali EXPO XXI. Ponadto szpitale na Mazowszu przygotowywane są przez spółki Skarbu Państwa.

W Radomiu tymczasową lecznicę uruchomi Totalizator Sportowy. Będzie się mieścić w Centrum Rehabilitacji przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Kolejne dwa szpitale dla woj. mazowieckiego zbuduje PKN Orlen: w Płocku i w Ostrołęce. Mają one dysponować łącznie 400 łóżkami dla chorych na COVID-19. W Siedlcach szpital dla ok. 200 chorych ma utworzyć Bank Gospodarstwa Krajowego.

W Małopolsce będzie łącznie sześć szpitali tymczasowych. Pierwszy działa już w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) w Krakowie. Pod koniec listopada gotowa ma być kolejna taka placówka w hali EXPO Kraków, gdzie będzie 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Będą one udostępniane stopniowo.

Pozostałe szpitale w regionie powstają: w Krynicy-Zdroju, w małej hali Tauron Areny Kraków (oba budowane i wyposażane przez Tauron Polska Energia), w Tarnowie w arenie Jaskółka (budowany przez PKO BP) i w dawnych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego, budowany przez Grupę Azoty.

Na apel o zgłaszanie się do pracy w szpitalach tymczasowych w Małopolsce odpowiedziało ponad 280 osób.

W Podlaskiem w dwóch szpitalach tymczasowych ma powstać łącznie około 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Jeden jest tworzony w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prace w nim mają się zakończyć do końca listopada. Drugi szpital, w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej w Białymstoku ma być ukończony do 10 grudnia.

Pilnie poszukiwany jest personel do szpitali. Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk podkreśliła, że opublikowanie ustawy covidowej byłoby szansą na zatrudnienie kadr medycznych ze Wschodu. Jej zdaniem wyjaśniłoby to również wiele kwestii finansowych. Wyraziła obawę, że szpitale tymczasowe powstaną, ale może nie być komu w nich pracować.

Opóźnia się budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce w woj. świętokrzyskim. 24 października Targi Kielce otrzymały polecenie od ministra zdrowia, aby budowę zakończyć w miesiąc, ale złożyły odwołanie od decyzji. Zdaniem prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia najbardziej realny termin to przełom listopada i grudnia.

Koszty inwestycji okazały się niemal trzy razy większe niż zakładano. Zdaniem Mochonia wyniosą prawie 11 mln zł.

Do pracy w szpitalu tymczasowym organizowanym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) w Katowicach zgłosiło się ponad 400 osób. Powstanie tam 500 łóżek, w tym 100 respiratorowych. Kończą się prace przy instalacjach elektrycznej i tlenowej, w czwartek napełniane były zbiorniki na tlen. Szpital ma być gotowy do końca listopada.

Kolejny szpital jest przygotowywany w jednej z hal magazynowych na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach. Znajdzie się w nim ok. 145 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Trzeci taki obiekt w regionie, zlokalizowany w jednym z uzdrowisk w Ustroniu, będzie mógł przyjąć docelowo nawet 200 pacjentów ciężko chorujących na COVID-19, w pierwszym etapie będzie tam przygotowane 100 łóżek. Według deklaracji spółki Węglokoks, tworzącej szpitale w Pyrzowicach i w Ustroniu, prace powinny się zakończyć z końcem listopada.

W woj. wielkopolskim tymczasowa lecznica ma zacząć działać do końca listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szpital będzie mógł przyjąć ok. 600 pacjentów.

Chęć pracy w placówce wyraziło 908 osób, w tym 45 lekarzy. Pozostali chętni to m.in. ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, pielęgniarki czy pracownicy administracyjni. Zgłosiło się też 166 studentów medycyny.

Pierwsi pacjenci w szpitalach tymczasowych w Zachodniopomorskiem mają pojawić się w pierwszej połowie grudnia. Oba szpitale będą w Szczecinie: jeden w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena, drugi w budynku M w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W każdej lokalizacji ma być po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 i po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej.

Obecnie poszukiwany jest personel do pracy. - Przyda się każda para rąk – ratownicy, fizjoterapeuci, personel pomocniczy, sprzątający, opiekunki i opiekunowie. Prosimy o zgłaszanie się do nas lekarzy i pielęgniarek wszystkich specjalizacji. Na wagę złota będą oczywiście specjalizacje anestezjologiczne, personel z doświadczeniem, ale do pracy będziemy potrzebować wszystkich – również personel w trakcie specjalizacji czy studentów ostatnich roczników kierunków lekarskich i pielęgniarskich. Każda osoba będzie dla nas cenna – powiedziała rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla-Łagosz.

W szpitalu tymczasowym w obiektach Targów Lublin potrzeba do pracy ok. 700 osób – personelu medycznego i niemedycznego. Na razie chęć pracy zadeklarowało 279 osób, w tym m.in. 23 lekarzy, 52 pielęgniarki, 40 ratowników medycznych, 11 salowych i sanitariuszy, 15 techników, 4 studentów medycyny, 9 studentów pielęgniarstwa i 45 pracowników administracji.

Szpital powstaje w dwóch pawilonach. W jednym będzie oddział intensywnej terapii, gdzie zaplanowano ok. 80 łóżek, a w drugim oddział zakaźny, łącznie z ok. 400 łóżkami dla pacjentów, z możliwością tlenoterapii. Ma być gotowy na przełomie listopada i grudnia.

Chęć pracy w powstającym w hali Expo w Łodzi szpitalu tymczasowym zadeklarowało 40 pracowników medycznych. Przyszłą kadrę zasilić mogą także studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na razie zgłosiło się 190 studentów, przy czym 70 z nich już teraz skierowano do pomocy w szpitalu im. Biegańskiego, im. WAM i do szpitala w Zgierzu.

W hali mają się znaleźć 272 łóżka, w tym 100 wyposażonych w respiratory. Koszt adaptacji przestrzeni hali wystawienniczo-konferencyjnej ma wynieść ok. 7 mln zł brutto.

Na początku grudnia gotowy ma być szpital tymczasowy w nowo wybudowanym skrzydle szpitala MSWiA w Rzeszowie. W placówce powstanie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych.

Na apel wojewody podkarpackiego o zgłaszanie się chętnych do pracy odpowiedziały 64 osoby. Wśród nich są m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Jest też kilka osób z zawodów niemedycznych, m.in. sprzątaczki.

Pod koniec listopada lub na początku grudnia będzie gotowy szpital tymczasowy w budynku sanatorium uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 16 respiratorowych. Wszyscy pacjenci będą podlegali terapii tlenowej.

Do pracy poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Do tej pory zgłosiło się ok. 90 osób, w tym lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, biały personel pomocniczy, ratownicy KPP, wolontariusze do pomocy.

Drugi szpital tymczasowy na Pomorzu ma powstać na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). Jego budową zajmie się Grupa Lotos. W planach jest zorganizowanie do 450 miejsc dla chorych na COVID-19. Na razie w hali Amber Expo nie zaczęły się jeszcze prace. Inwestycja jest na etapie projektowym.

We Wrocławiu szpital tymczasowy powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych. Ma być gotowa na koniec listopada.

Do pracy potrzeba tam ok. 900 pracowników, w tym 260 lekarzy, 608 pielęgniarek i 80 pracowników apteki. Dotąd zgłosiło się 500 osób z personelu medycznego.

Szpital dla chorych na COVID-19 dla woj. lubuskiego jest organizowany w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Pomieści 170 miejsc covidowych, w tym 25 respiratorowych. Na przyjęcie pacjentów ma być gotowy do 7 grudnia.

Liczba personelu tymczasowej lecznicy będzie zależeć od rozwoju pandemii i obłożenia łóżek. Na razie jest mowa o ok. 90 pielęgniarkach, o minimum 30 lekarzach i personelu pomocniczym.

W woj. warmińsko-mazurskim mają być uruchomione dwie lecznice tymczasowe: w Szczytnie i Nidzicy. Łącznie będzie w nich 120 łóżek respiratorowych. Mają być otworzone w listopadzie.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku w woj. kujawsko-pomorskim, powstający na bazie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, zostanie oddany do użytku w pierwszej dekadzie grudnia. Docelowo będzie w nim 250 miejsc, w tym 150 miejsc tlenowych i 60 miejsc respiratorowych.

Chętni do pracy w szpitalu tymczasowym mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony www.kujawskopomorskiszpital.pl.

W Opolu szpital na 150 łóżek powstaje w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym. Ma być gotowy pod koniec listopada.

Zobacz: Budowa szpitala tymczasowego w hali Targów Lublin

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Maszerowali przeciwko przemocy wobec kobiet
zdjęcia
galeria

Maszerowali przeciwko przemocy wobec kobiet

W piątkowy wieczór ulicami Lublina przeszedł marsz „Odzyskać noc”. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, którzy solidarnie sprzeciwili się przemocy wobec kobiet w przestrzeni publicznej.

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

W najciekawszym spotkaniu 11. kolejki KPR Padwa Zamość, już w piątek o godzinie 19, zagra z Handball Stalą Mielec. Drugi z zespołów naszego regionu AZS AWF Biała Podlaska zaprezentuje się na wyjeździe z KPR Fit Dieta Żukowo.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Nie nosisz już tych ubrań? Wymień i wesprzyj cele charytatywne

Nie nosisz już tych ubrań? Wymień i wesprzyj cele charytatywne

Masz w szafie ubrania w których już nie chodzisz, ale szkoda ci ich wyrzucić? Przynieś je na „kwadrat” i wymień na inne, a przy okazji wesprzyj podopiecznych fundacji.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

Jaka pogoda na weekend? Czy zima zawita na dobre?
film

Jaka pogoda na weekend? Czy zima zawita na dobre?

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

Gdzie na liny i karasie? Zarybienie na pojezierzu  i w Siemieniu
ZDJĘCIA
galeria

Gdzie na liny i karasie? Zarybienie na pojezierzu i w Siemieniu

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Nie daj się rakowi i zbadaj piersi

Nie daj się rakowi i zbadaj piersi

Mammografia pozwala na wczesne wykrycie zmian i tym samym szybsze wdrożenie leczenie i lepsze rokowania. Sprawdź, gdzie w regionie zaparkuje mobilny mammobus.

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium